Pentru o sănătate mai bună – 15 rețete cu scorțișoară și miere

Pentru o sănătate mai bună – profită de următoarele 15 rețete cu scorțișoară și miere

1. Boli de inima
In fiecare zi la micul dejun mananca paine tartinata in loc de dulceata cu miere si pasta de scortisoara. Scade colesterolul și protejează împotriva atacului de cord. Chiar și cei care au suferit deja pot evita o recidivă.

2. Oboseală și slăbiciune crescute
Luați 1/2 linguriță pe zi. miere cu scortisoara la un pahar cu apa dimineata pe stomacul gol si dupa-amiaza, in jurul orei 15:00. Această băutură mărește funcțiile vitale ale organismului.

3. Artrita
În fiecare zi, dimineața și seara, luați 1 cană de apă caldă cu 2 lingurițe. miere și 1/2 linguriță. scorţişoară. Consumul regulat poate vindeca și artrita cronică.

4. Colesterol
Amesteca 2 linguri de miere si 3 lingurite de scortisoara cu 2 cani de apa calduta. Această băutură scade colesterolul din sânge cu 10% în 2 ore. În ceea ce privește persoanele care suferă de artrită, consumul de 3 ori pe zi normalizează colesterolul, chiar și în cazurile cronice. Oamenii care mănâncă miere pură în fiecare zi reușesc, de asemenea, să scadă colesterolul.

5. Imunitate
Aportul zilnic de miere și scorțișoară întărește apărarea organismului și protejează împotriva bacteriilor și virușilor, crește capacitatea globulelor albe de a lupta împotriva bolilor bacteriene și virale.

6. Cistita
Se iau 2 linguri de scortisoara si 1 lingurita de miere amestecate intr-un pahar cu apa calduta. Acest lucru distruge infecția vezicii urinare.

7. Căderea părului
Ungeți rădăcinile părului cu o pastă dintr-un amestec de ulei de măsline cald, 1 lingură miere, 1 linguriță scorțișoară înainte de a vă spăla pe cap timp de 15 minute. Apoi clătiți-vă părul cu apă călduță. Chiar și 5 minute sunt suficiente pentru ca efectul să fie vizibil.

8. Ciupercă pe piele și unghii
Un amestec de miere și scorțișoară (în cantități egale), aplicat pe părțile afectate ale pielii și unghiilor, vindecă ciuperci și alte infecții ale pielii.

Pentru o sănătate mai bună, include scorțișoară și miere în dieta ta zilnică!